El Telsizi Çekim AlanıEn iyi çeken telsizleri hızlıca sipariş vermek için www.deneyim.net/market adresini kullanmanızı öneriyorum.

Selamlar.

Merak edilen bir konuya daha açıklık getirmek amacıyla konuyu ele alıyorum. Nedir bu el telsizi çekim alanı yalanları, efsaneleri, kandırmacaları. Belki size mal satmak için ben de yalan dolan bir şeyler yazacağım. Kimbilir…

İnsanların mal satmak için başvurmadığı yalan kalmayan, bir kez satış yaptıktan sonra da müşteri ile muhattap bile olmak istemeyen bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki. Herkesin sadece parayı düşündüğü, kendi verdiği hizmeti bile umursamadığı bir dönemde, satış elemanlarının da sattıkları üründen bi haber olmaları gayet normal. Ben işyerime bana bir şeyler satmak için gelen gençlere, sattıkları ürünler hakkında eğitim vermekten yorulmuş biri olarak, kendi sattığım ürünler hakkında ve bu ürünlerin piyasada nasıl satıldıkları hakkında bir şeyler yazayım.

İnternette çeşitli telsiz ilanlarını ben de sizler gibi görüyorum. Bu ilanlarda en çok hoşuma giden de, 10km, 15km hatta ve hatta 50km çekim kapasiteli cihazların satışı. Daha da üzücü olsansa, toplumumuzun büyük bir bölümünün bunlara inanıp satıcıya para kazandırması. Kolay yolu seçip, ben de ilanlarıma 100km çekim kapasiteli yazıp satabilirdim. Bir yandan paramı sayarken, diğer yandan da hakkımda kötü yorumlar yapan insanları mahkemeye verebilir, ya da umursamaybilirdim ama, akılsızlık ya işte, zor yolu seçtim. Sadece doğruları söylemek gibi zor bir yol. Peki uzatmayalım, makale tarzına dönelim. Nedir bu işin doğrusu?

El cihazlarının birbiri ile arada farklı bir sistem olmadan, karşılıklı konuşmalarına, simpleks konuşma denir. Lisanssız olarak kullanmak amacıyla satın aldığınız tüm cihazlar da bu şekilde haberleşir. Yani ses bir cihazdan çıkıp diğerine gider. Burada 2 temel unsur var. Cihazınızın çıkış gücü ve anteniniz.

2 el cihazı birbiri ile haberleşirken her şey ortadadır. Bir cihazın çıkış gücü ne olursa olsun, diğerinin duyuş hassasiyeti nedir? Diğer cihazın alış hassasiyeti ne olursa olsun, öteki cihazın çıkış gücü nedir?

El cihazları, açık alanda, hava şartlarının da en elverişli olduğu durumlarda 7-8km leri belki görebilirler doğrudur. Bunda da şöyle bir örnek vereyim. Havada fazla radyasyon olmayacak. Mümkünse etrafta frekansları kirleten hiçbir şey olmayacak. Engebe olmayacak. Hava açık olacak. Olacak olacak olacak.

Yani deniz üzerindeki 2 gemide birbiri ile haberleşmeye çalışan 2 el telsizi düşünün. Evet elde edebileceğiniz en uzak mesafeyi bu şekilde elde edersiniz. Sanıyorum bir çoğunuz bu cihazı bu amaçlar için almıyorsunuz. Açık arazide elde edeceğiniz verim, cihazların çıkış gücü ile orantılı (Lisanssız cihazda 0,5watt, Lisanslı cihazda 5watt) olarak arazi şartlarına göre değişkenlik gösterir. Peki çıkış gücü ne kadar önemli? Şöyle ifade edeyim. Çıkış güçleri arasındaki en büyük fark, karşı tarafa ulaşan sesteki parazit olur. Yani 0.5 watt da parazitli giden sesiniz, 5 watt a çıktığınızda daha kaliteli gitmeye başlar. Ama 0.5 watta gitmeyen sesiniz, muhtemelen 5watt ta da gitmeyecektir. Ya da en fazla parazitli şekilde gidecektir. Yani söylemek istediğim, önemli olan çıkış gücü değil, anten alış kapasitesi ve ortam şartlarıdır. Eğer ortam müsade etmiyorsa 50 watt da bassanız bir şey değişmeyecek, hatta ve hatta, karşıdaki antenin sınırına dayanılmışsa, sizi duymayacaktır.

Merak edenler için; nedir uzak mesafe haberleşmesi?

Uzak mesafe haberleşmesinde 2. el cihazı röle üzerinden görüşür. Röleler yüksek mevkilerde (dağlarda veya yüksek binaların üzerinde) verimliliği çok yüksek büyük ve uzun antenlere sahip, yüksek çıkış gücünde cihazlardır. Yani siz elinizdeki telsizle röleye ulaşın yeterlidir. Rölenin de duyuş kapasitesi çok yüksek olduğundan, elinizde çok basit bir cihaz da olsa, röle sizi duyar ve diğer cihazlara iletir. Cihazınızın alış kapasitesi mükemmel olmasa da, röleden gelen sinyal çok güçlü ve kaliteli olduğundan bir şekilde duyabilirsiniz. Fakat yine de cihazınızın alış kapasitesi çok önemlidir. Eğer çok sıradan, vasat bir cihazınız var ise, röleyi bile duymakta zorlanırsınız.

Bunun sonucunda ne olur? 2. tane minicik el cihazı ile, şehirler arası bile görüşmüş olursunuz. İşte alın size 250km – 500km çekim alanı. Tabi sizin bu konuyla hiçbir alakanız yok. Zira siz bu yazıya muhtemelen kendi iş yerinizde, kendi ekibinizde veya ortamınızda haberleşmek üzerine araştırma yaparken denk geldiniz. Çok fazla bir şey beklemeyin. Küçücük telsizler birbirleri ile hayalinizdeki kadar uzak mesafeden iletişim kuruyor olsalardı, cep telefonlarına bu kadar da çok bağımlı olmazdık diye düşünüyorum.

Şimdi dönelim yine sizin aradığınız pratik çözüme. Soru 2; Siz bu cihazları nerede kullanacaksınız?

Açık alanda muhtemelen en basit en ucuz cihazla bile sorun yaşamayacaksınız. Peki kapalı alanda. İşte işler o zaman değişecek.

Kapalı alanda size 10km diye satılan cihaz 100metrede çekmezse şaşırmayın. Kullandığınız binadaki betonarme yapı, çelik miktarı, bina içindeki frekans kirliliği vs. vs. vs. gibi etmenler, telsiz çekim alanınızı 100m ye kadar düşürebilir. Bu gayet normal bir durumdur. Bu tip durumlar ile ilgili farklı, karmaşık teknolojili ve en önemlisi pahalı çözümler bulunmaktadır. Eğer bu tarz bir soruna ucuz çözüm arıyorsanız zaten hiç uğraşmayın. En basitinden profesyonele transfer olup, binanıza OKTH rölesi kurdurup, yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalırsınız. Ki şöyle ifade edeyim. AVM gibi yapılarda, bu sistemi de kullansanız, Bodrumdaki kişi ile en üst kattaki kişi görüşemeyebilr. Bu sorunlar ile ilgili hala bazı çalışmalar yapmaktayım.

Tekrar basite dönelim. O zaman biz hangi markayı hangi cihazı alacağız. Sattığım cihazları ve yazdığım inceleme yazılarını yine sitemin inceleme bölümünden inceleyebilirsiniz. Ayrıca www.deneyim.net/market adresinden sipariş de verebilirsiniz.

Ben hiçbir cihazımı, şu kadar km, bu kadar mesafe diye satmam. Satan da eğer size “Şartlara göre değişebilir” demiyorsa, bilin ki sadece satmaya çalışıyor. Müşterime bunun sabit bir değeri olmayacağını mutlak surette söylerim. Benim sunduğum tüm ürün ve markalar, fiyat / performans oranı gözetilmiş, sahada kendisini kanıtlamış cihazlardır. Zira cihazın mesafe sorunu işinizi gördüğünde, ikinci etapta en büyük önem, cihazın ömrü olmaktadır. Çekim alanı sorunları aşmış telsizciler, cihazların kalitesine ve ömrüne odaklanırlar.

Lisanssız alacağınız el telsizleri ile ilgili tekrar basit örnekler veriyorum.

Kapalı alanda, alt ve üst katlarda, çok engel olmayan binalarda, 10 – 15 kat konuşabilirsiniz.

Fakat betonarme yapısı sağlam, çelik malzemesi fazla, duvarları kalın ve elektriksel olarak yoğun binalarda, 3 kat yukarı veya 3 kat aşağı inildikten sonra ses ve çekim sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle yer altında, bodrumda çalışan personel ile iletişim kurmakta zorlanmanız olasıdır. El telsizi alırken, bu tarz sıkıntılar yaşayacağınızı öngörüyorsanız titiz davranmanızı ve bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Unutmadan , market telsizlerine de değinmeden geçmeyelim. Hani halk arasında Walkie-Talkie diye bilinen, çift satılan cihazlar. Teknik olarak bu cihazlar prof. cihazlar ile aynıdır. Lisanssız, PMR bandında çalışırlar. Bu cihazları alanların şikayetleri genelde aynıdır.

1. Farklı kişiler, kurumlar ile ses karışması

2. Çekim kapasitesi

3. Çabuk şarj tükenmesi ve şarjı azalan cihazın göndermemesi, duymaması.

4. Ömrünün kısa olması ve yedek parça temini zorluğu (kulaklık, batarya vs.)

Yani fiyatlarına aldanıp, marketten bu cihazları alan kişiler, kar ettiklerini sanarlar fakat uzun vadede kesinlikle zarar ederler. Eğer ciddi bir ürün almak istiyorsanız, market işi değil, profesyonel cihaz tercih edin. Profesyonel ürünler tek satılır ve tamamı programlanabilme özelliğine sahiptir. Doğru kişilerden alış veriş yaptığınızda, bu cihazlar size özel programlanır ve frekansınızın karışma ihtimali sıfıra yaklaştırılır. Milyonda bir ihtimal de olsa frekansınız birileri ile karışırsa, hemen müdahale edilerek, cihazınıza yeni kodlar yüklenir ve size tekrar teslim edilir. Yani bu iş çocuk oyuncağı değildir, o yüzden marketten oyuncak alır gibi almanızı önermem. Çocuğunuza verecekseniz ayrı tabi.

Telsiz senaryolarınız ile ilgili, para harcamadan önce, mutlaka bir uzmana veya bana danışın. İletişim bölümünden benimle irtibata geçersiniz. Türkiye’nin en geniş ürün gamına sahip telsiz bayisinin yöneticiliğini yapmaktayım.

İster fiyat odaklı olun, ister kalite odaklı olun, mutlaka tercihinize uygun bir cihaz, ürün gamımızda yer alır.

Konular ile ilgili detaylı bilgiyi,

xxx numaralı telefondan veya [email protected] adresine mail atarak alabilirsiniz.

Aynı şekilde Culha.Net üzerinden de bana dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Ricam; duyduğunuza inanmayın, sorgulayın.

İyi çalışmalar dilerim.

Deneyim HaberleÅŸme logo

Gelen Aramalar:

 • en iyi el telsizi
 • el telsizleri uzun mesafe
 • en iyi telsiz markası hangisi
 • uzun mesafeli telsiz
 • pmr telsiz mesafe arttırma
 • telsiz mesafesi
 • 100 km çeken telsiz
 • uzun menzilli telsiz fiyatları
 • telsiz cekim mesafesi
 • telsiz fiyatlari
 • motorola telsiz telefon
 • 50 km pro telsiz
 • Uzun mesafe telsiz
 • oyuncak telsiz
 • 20 km telsiz

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

22 Yorum “El Telsizi Çekim Alanı” için;


 • Daha yazının tamamını okumadan yorumu yazayım dedim.
  Vallahi çok zor bir yol seçmişsiniz ama iyiki de seçmişsiniz.
  Siz olmasanız birçok kişi ne doğruları nede işin mantığını öğrenebilir.
  Bıkmadan usanmadan tecrübe ettiğiniz doğru bilgileri aktarmanız dileği ile…

  Syg.

  • İlginize teşekkürler Onur Bey.

   Ben elimden geldiğince insanlara doğru bilgi vermek, bir nebze olsa da kendi satışlarıma destek olmaya çalışıyorum.

   Fakat malesef insanımız araştırma yapmak yerine, duyduğuna inanmak konusunda hala ısrarcı.

   İyi günler dilerim.

   • Sorgulayarak, araştırarak öğrenmek yerine ezberi, kalıp bilgiyi, kısacası tembelliği tercih eden toplumlarda karşılaştığınız durum sıradan olsa gerek.

 • Selamlar bizim 6-7 motorluk bir gurubumuz var kendimize eller serbest olmak üzere motor kullanırkende kullanabileceğimiz lisanssız çekim gücü iyi olan telsizlerden almak istiyoruz , hiç birimizin bu konuyla ilgili bilgisi olmadığı için sizden yardım etmenizi rica ediyoruz , Bize nasıl bir telsiz almamız gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim . saygılarımla

  • http://www.deneyim.net/market/HYT-TC-320

   ürünü kulaklıklı olacak şekilde sipariş edebilirsiniz.

   Alım işlemi yaparken eller serbest modunun aktif edilmesini isteyebilir, veya sadece kulaklıkla eller serbest özelliği olsun derseniz, beraberinde VOX özellikli kulaklık isteyebilirsiniz.

   VOX özellikli kulaklık normal kulaklıklara nazaran biraz daha pahalıdır.

   Bu telsiz lisanssız telsizler arasında boyut/performans konusunda liderdir.

   Ayrıca verdiğim adresten sipariş ederseniz özel yazılım atılacağından çıkış gücü normalin biraz daha üzerinde olacak ve başka frekanslarla karışma problemi yaşanmayacaktır.

   Aynı ürünü farklı yerden aldığınızda, düşük menzilli ve parazit alacak şekilde kullanırsınız.

 • İlgi ve yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim , bu bilgiyi diğer arkadaşlarımla paylaşacağım
  Saygılar.

 • merhaba elimde stabo freecomm 650 funkkoffer var pmr 446 radio handheld almanyadan aldim iki adet bir tane daha almak istiyorum ama bu marka ikili satiliyor bana tek lazim. herhangi bir baska marka alsam bu elimdeki modelle uyumlu olurmu yoksa aynisini mi almam lazim

 • Merhaba,
  Acil durumlarda kullanılmak üzere telsiz arayışındayız.
  Son dönemde iletişimde yaşanan sorunlar nedeniyle aile bireylerine hemen ulaşabilmek adına telsiz istiyoruz.

  Eşim ile aramda 3.5 km kuş uçuşu mesafede tepe-çukurdan oluşan bir ormanlık arazi var.

  Bu tarz bir kullanım alanı için ne tavsiye edersiniz?

  Teşekkürler,

 • Cıhan bey numaranızı verebılırmısınız

 • Sayın Yetkili
  Dürüstçe verdiğiniz bilgilere teşekkür ediyorum. Bir yardım rica ediyorum. Şöyle ki: Biz kara avcısıyız 3 adet mötörola 5420 telsizimiz var dağda 3 km civarında çekiyor. Bu 3 lü sisteme uyum sağlayıp bunlarla konuşabilecek daha uzun menzilli önerebileceğiniz telsiz varmı? veya mesela aselsan marka cobra 2 adet alsak bunlarla uyum sağlarmı, teşekkürler.

 • merhaba. ben evde oğlum bahçede iken haberleşebileceğim bir el telsizi arıyorum. evimiz 9. katta. site içinde yaklaşık 500-700 mtkare alanda olan oğlumla evdeyken kesintisiz sağlıklı haberleşebileceğim bir el telsizi önerebilir misiniz? tek satış yapmadığınızı söylemişsiniz ama belki yönlendirmeleriniz çocuk istismarının bu kadar arttığı bir dönemde biz anneler için hayat kurtarıcı olabilir. teşekkür ederim.

 • Merhaba cihan bey telefon numarani zi verirmisiniz.biz kara da avcilik yapiyoruz baofeng uv5re plus cihaz kullaniyoruz malum kara avciliginda engeller cok oluyor dağ dir tepe dir buda bizim kullandigiz telsiz lerde sikinti oluyor role ye bağlanmadan kullaniyoruz biz roleye bağlanmadan araç üzeri ne kuracağimiz küçuk bir tana sinyal dagitici mi diyelim veya kucuk bir role mi diyelim tam bilmiyorum da bunun bize nasil bir faydasi olur bize engebeli arazide 10 15 km ses ve cekim kalite olsa yeter yardiminiza ihtiyacimiz var saygilar.

  • Bana alacağınız cihaz sayısını veya ihtiyacınız olan anten sayısını söyletin. Hatrı sayılır bir rakam ise size telefonla ulaşılmasını sağlayalım.

 • Merhaba cihan bey ben almanyada oturuyorum iki araçla yolaçıkagız ben bir telsiz aldım fakat iki araç mesafesi 1 km ten fazla çekmiyor araç annteni takarsak bir faydası olurmu birde kulaklık takarsak ses çok boguk geliyor telsiz markası baofeng gt-3 Tp ııı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Yorum Yap