Etiket Arşivi: 'SMS'

En iyi Toplu SMS

EKOGSM

EKOGSM

Merhabalar.

Son günlerin popüler konusu olan toplu sms ile ilgili kısa bir yazıya değinelim.

En iyi toplu SMS hizmeti veren firma hangisidir?

Bu soruya felsefik olarak cevap verebilmem için dünya üzerindeki tüm firmaları incelemiş olmam gerek. Belki bunu yapmadım ama, sizlere en iyi toplu sms hizmetinin neden EkoGSM’de olduğunu anlatbilirim.

1. EkoGSM’de her şey resmidir. Yani belgesiz, imzasız (ıslak imza), abonelik sözleşmesiz hiçbir müşteri kabul edilmez.

2. 7 gün 24 saat, müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

3. Mesai saatleri içerisinde Canlı Destek yoluyla temsilcilere ulaşabilirsiniz.

4. Başvurunuzu yaparken, anında aranır, karşılanır ve bilgilendirilirsiniz.

5. Evrakların kargolanma ücreti dahil, EkoGSM tarafından karşılanır. Yani abone olurken hiçbir ücret ödemezsiniz.

6. Yeni abonelere her zaman için hediyeler vardır. (Ücretsiz dakika, ücretsiz sms, abonelik tipine göre özel ekipmanlar vs.)

7. Yeni abonelere ilk alımda uygun fiyatlı kampanyalar sunulur. (1000 SMS 9TL gibi)

8. Güvenilirlik; gelin bu konuyu biraz açalım.

X firmasından hizmet aldığınızda, müşterilerinize mesaj gönderirsiniz. Ama müşterilerinizin numaraları artık X firması tarafından görüldü ve başka kişilere satılmaya hazır. Gerçekten firmaya fazlasıyla para kazandırdınız. Müşterileriniz de taciz ateşine hazır olsunlar.

Günümüzde en büyük cep telefonu firmalarının bile kendi müşterilerinin numaralarını para karşılığı sattıklarına şahit oluyoruz. EkoGSM gibi ciddi firmalarda bu tarz bir problemi kesinlikle yaşamazsınız. Araştırabilirsiniz.

9. Yönetim panelleri kalitesi, bu konuyu da biraz açalım.

EkoGSM ‘ de her şeyi web üzerinden kontrol edersiniz. Daha önce bir toplu sms sistemi kullandıysanız, EkoGSM’in panelini görünce vereceğiniz tepki, ben bu zamana kadar ne kullanıyormuşum olacak.

200px-Netgsmlogo

Web üzerinden yönetim istemediğiniz durumlar için Masaüstü programımız mevcut.

Onu da istemez iseniz akıllı telefonlarınız için özel programlarımız mevcut.

Hatta ve hatta şu kadar söyleyeyim; tüm müşterilerinize, cep telefonunuzdaki programı kullanarak bile SMS gönderebilirsiniz. Bilgisayar başında oturmaya mahkum değilsiniz. EkoGSM ile dilediğiniz platformda, dilediğiniz çalışmayı yürütürsünüz.

10. Sonuca ulaşım.

Diğer firmalarda attığınız SMS lerin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığına emin misiniz?

Size verilen raporlar doğru mu? Güveniyor musunuz?

Acaba kaç tanesi gidecek, kaç numara aktif, numaraların kaçı yanlış veya sahte (para ile almışsanız ki bu suçtur)

EkoGSM böyle dertleriniz olmaz. Sistem kesinlikle net sonuç verir, güvenmez iseniz tek tek deneyebilirsiniz.

Ayrıca ulaşmayan hiçbir sms için ücretlendirilmezsiniz. En büyük farklardan biridir.

Sisteme üye olmadan önce dilerseniz demoyu inceleyebilirsiniz.

http://www.ekogsm.com/app/demo/

adresini kullanarak test edip gözlerinizle görün. Kayıt yapmak için demoyu incelemenize bile gerek yok zira tüm aşamalar ücretsiz.

www.ekogsm.com üzerinden hızlıca kayıt olabilirsiniz.

Sadece toplu SMS kullanmak için bile başvuruyor olsanız, adınıza bir telefon numarası tahsis edilir. 0850 ile başlayan bu numaranızı kullanıp kullanmamakta da özgürsünüz. Tekrar ediyorum, bu yazıda anlattığım her şey ücretsiz. İnanmak ve güvenmek zor geliyor değil mi? Haklısınız. Sadece deneyin. Deneyin ve görün…

EkoGSM kullanıp da memnun kalmamış biriyle karşılaşırsanız, mutlaka bizlere de haber verin. Hep birlikte şaşıralım.

Konu ile ilgili aklınıza takılan bir durum var ise yazı altından iletin.

Ayrıca özellikle rica ediyorum;

Para ile numara listesi almayın, aldığınız numaralardan yarısından çoğu sahte, kullanım dışı, kapalı.

Aktif olan numara sahiplerini de rahatsız etmekten öteye geçmezsiniz. Ayrıca yeni yasayla suç işlemiş sayılırsınız.

Kendi listenizi oluşturun, kendi müşterilerinize mesaj atın.

Sırf ucuz diye veya gözünüzü boyadı diye lütfen X,Y,Z firmaları ile çalışmayın. Çalışacağınız firmayı iyice araştırın. Panelini ve sicilini inceleyin. En büyük zararı kendinize değil, müşterilerinize verirsiniz. Numaralarınızı çaldırmayın, müşterilerinizi mağdur etmeyin.

İyi çalışmalar dilerim.

Deneyim HaberleÅŸme logo

Gelen Aramalar:

 • en iyi toplu sms firması
 • wifi hangi kanal
 • En gelişmiş telsizi
 • kampanya bilgisi icin toplu sms nasil atabilirim
 • sabit hat canlı sohbet numarası
 • toplu sms en iyi
 • toplu sms en iyi firmalar
 • toplu sms kim
 • toplu sms nasıl atılır

Toplu SMS

Merhabalar.

Yine bir toplu SMS yazısı ile birlikteyiz. Bu konuda, görüştüğüm birçok kişinin yeterli bilgiye sahip olmaması sebebi ile, konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmaya karar verdim. Toplu SMS nedir? Neden kullanılır? Toplu SMS atarken nelere dikkat edilmelidir? Toplu SMS konusunda en iyi firma hangisidir? Bu konuda hangi firmalarla çalışılmalıdır?  Hangi firmadan toplu sms alınmaz? Alınmaz ise neden alınmaz? Neden EkoGSM ile çalışmalıyız? gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca işin resmi boyutuna da değineceğiz. Yasal toplu sms olayı artık gerçekten önem arz etmektedir.

SMS, cep telefonlarının popülarite kazanmasının ardından, hayatımıza girmiş önemli bir servistir. İnternet yaygınlaşmadan önce, cep telefonlarından internete girmenin sadece CEO lara atfedilmiş bir özellik olduğu zamanlarda, SMS bizler için vazgeçilmezdi. O zamanın chat i SMS di. Mesaj atmak, mesaj almak, bizleri nasıl heyecanlandırırdı hatırlarsınız. Bugünlerde SMS in pabucunu her ne kadar, değişik messenger servisleri yüzünden dama atmış olsak da, hala kullanıldığı bir gerçek.

Herkesin akıllı telefon kullandığı günümüzde, özellikle Whatsapp uygulaması, SMS in yerini aldı. Bunu Facebook, twitter vb. programlar takip ediyor. SMS in pahalı, internetin daha ucuz olduğu günümüzde tabi ki SMS 2. planda kalıyor. Diğer yazılımlardaki gruplama, resim, ses, video gönderme özelliğini de düşünecek olursak SMS sadece yedek lastik görevi görüyor. Karşınızdaki kişinin akıllı telefonu yok ise, internet paketi bitmiş ise, internet şebekesi çalışmayan bir yerde ise, yine SMS ile mesajlaşmaktan başka çareniz olmadığı da gerçek. Aramayı saymıyoruz tabi.

Gelelim konumuza. Konumuz Toplu SMS. Günümüzde firmalar, özel sektörler, hatta bazı kamu kuruluşları bile, kitlelere ulaşabilmek için SMS ‘ i tercih etmekteler. Aslında haklı olarak, müşteriye en hızlı şekilde ulaşma şekli olan Toplu SMS’den vazgeçmiyorlar.

Neden Toplu SMS?

Çünkü SMS, cep telefonu çektiği takdirde müşteriye ulaşır. Telefon müşterinin cebindedir ve mutlaka o mesaja bakılır. Yani en hızlı şekilde müşterinizin veya iletişim kurmak istediğiniz kitlenin cebine girersiniz.

Her Toplu SMS hizmeti aynı mıdır?

Kesinlikle değildir. Bu işte profesyonellik çok önemlidir.

1. Çalıştığınız firma güvenli midir?

2. Firmanın paneli kaliteli midir?

3. Firmanın alt yapısı sağlam mıdır?

4. Firma yasal ve kurallara uygun mu çalışıyor?

5. Ve en önemlisi firma numaralarınızı çalacak mı?

Bu kriterlerin cevabını gerçekten iyi bilmelisiniz. Sırf fiyatı uygun diye, veya kapınıza gelen pazarlamacısı “güzel” diye X firma ile çalışırsanız, üzgünüm ama sonuçlarına katlanırsınız. Hem kendinize, hem imajınıza zarar verir, hem müşterilerinizin canını yakar hem de sizi hiç tanımayan insanlara karşı antipati kazanabilirsiniz.

Peki bir firmanın güvenilir olup olmadığını nasıl anlarsınız? Hemen anlatayım.

Yasalara göre bu işleri yapmak için bazı yükümlülükler vardır. Öncelikle bu sistemi kullanabilmek için, hatta ve hatta “BAŞLIKLI SMS” atabilmeniz için o başlığın size ait olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Açıklayalım. Firmanızın ismi X Dersanesi olsun. Siz öğrencilerinize veya velilere sms gönderirken sms başlığı olarak “X Dersanesi” ibaresini kullanmak isteyeceksiniz. İşte bunun için yasanın da ön gördüğü üzere gerçekten X dersanesi olduğunuzu kanıtlamak zorundasınız. Peki bunu nasıl kanıtlarsınız. İmza Sirküleri, Vergi Levhası ve Kurum Sahibinin veya yetkilisinin kimlik bilgileri ile. Fark ettiniz değil mi? Bu öyle basit bir iş değil. Şimdi gelelim güven meselesine. Öncelikle size bu hizmeti sunma vaadinde olan firma sizden bu belgeleri istiyor mu? İstemediyse bana kalırsa bürokratik işlemlerden kurtulduğunuza sevinmek yerine, firmadan şüphe etmeye başlasanız iyi olur. Göndermeye üşeneceğiniz bu belgeler, size çalınacak numaralarınız ve sizden şikayetçi olacak insanlar olarak geri dönecektir.

Numaralar nasıl çalınıyor?

Hemen anlatalım. Siz sırf fiyatları uygun ya da öteki sebeplerden ötürü, araştırmadan, etmeden X SMS firması ile çalışmayı kabul ettiniz. Size sıradan bir panel tahsis edildi. Elinizdeki müşteri numaralarını (Excel formatında olabilir) sisteme yüklediniz ve müşterilerinize mesaj göndermeye başladınız. O numaralar artık sadece sizin müşteri numaralarınız değil, çalıştığınız SMS firmasının da, reklam ve diğer amaçları için kullanacağı bir veri tabanı oldu. Elinize sağlık, adamlara aylarca uğraşsalar elde edemeyecekleri bir veri tabanı sunmuş oldunuz. Bence para vermek yerine artık siz para talep edebilirsiniz :)

Peki bu numaraları hangi amaçlara kullanacaklar? Onu da anlatalım.

Siz sadece kendi müşterilerinize SMS atmak istiyor olabilirsiniz. Fakat malesef elinde numara olmayan insanların özel talepleri var. Hatta onlara sunulan arz var da diyebiliriz. Tam da yasaklanan konuya geldik. X firması, sadece kendi şehrine, ya da kendi mahalllesine özel SMS atmak isteyebiliyor. Ya da değişik filtre sistemleri ile SMS yollamak istiyor. Sadece 18-45 yaş arası erkekler, ya da sadece arabası olanlar vs. gibi. Çaldırdığınız bu numaralar bu tür istekleri olan yerler için arayıp da bulamadıkları kitleye dönüşüyor. Bu işten ağzı yanan sizden daha çok, sizin masum müşterileriniz ve emek harcayıp hazırladığınız veri tabanınız oluyor.

Devlet aldığı son kararla, tanımadığınız insanlara SMS atmanızı yasakladı. Yani sizle hiç ilgisi olmayan birine SMS attığınız takdirde, bu kişi sizi şikayet ederse artık başınız ağrıyabilir. O yüzden bu tarz tekliflerle gelen kişi ve kurumlara lütfen itimat etmeyin. Bilmediğiniz kitlelere sms atmayın, attırmayın. Bu sizi insanların gözünde antipatik yapar. Suç işlemenize sebep olur. Ayrıca boşu boşuna astronomik paralar verirsiniz zira size kitle diye sunulan havuzdaki birçok numara, sizin kitleniz değildir veya numaralar kullanımda bile olmayabilir. Otomobil satıyorsanız, attığınız sms lerin 18 yaş altı kişilere gitmesini ister miydiniz?

Peki ne yapacağız kime nasıl güveneceğiz?

1. si bir firmayı internetten araştırarak işe başlayabilirsiniz.

2. si firmanın demo panelini mutlaka inceleyin. Sırf bu panelden bile kaliteyi anlayabilirsiniz.

3. sü sadece büyük, çok büyük firmalarla çalışın, 3 kuruş için rezil olmayın. Büyük firmalar sizin numaralarınızı çalmaz, zira buna ihtiyaçları olmaz. Ya da şöyle söyleyelim. Turkcell veya Türk Telekom’un sizin numaranızı paylaşmasını ne kadar göze almışsanız, büyük firmaları da o kadar almış olursunuz. Küçük firmanın yapacağı ile, büyük firmanın yapacağını kıyaslayın, demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Ve üzerine basa basa tekrar ediyorum. Tanımadığınız kimseye SMS göndermeyin, gönderilmesini istemeyin. Siz, kendi müşterilerinize, bilinçli bir şekilde kendiniz SMS atın. Bu müşteri size ulaşıp SMS istemediğini söylediğinde ise, kendiniz anında o kişiyi listeden çıkarabilin. İnanın bu şekilde müşterilerinizin gözünde hem daha iyi bir yere sahip olursunuz, hem de attığınız her SMS amacına ulaşır.

Gelelim benim tavsiyeme;

Ben bu konuda sizlere EkoGSM‘i öneririm. Hem NetGSM bayisi olması, hem konusunda uzman olması, hem farklı kampanyaları hem de güvenilirliği ile, 7/24 destek alabileceğiniz, her konuda çözüme ulaşabileceğiniz, Türkiye’nin en büyük alt yapısını ve en kaliteli yazılımını (panelini) kullanan firma ile çalışmış olacaksınız. Hiçbir ücret ödemeden kullanabileceğiniz birçok servisi mevcut olan EkoGSM’i 5 kuruş para harcamadan deneme şansınız var. Ücretsiz numara alabilir, ücretsiz arama yapabilir, ücretsiz mesaj atabilirsiniz. Tamamı için siteyi ziyaret edip, demo paneli inceleyin derim. Aklınıza yatarsa abone olup kendiniz görün. “Acaba bu işin altında da bir bit yeniği mi var?” diye düşünüyorsanız, yukarıyı hiç okumadınız ya da çok iyi okudunuz demektir (Paranoya derecesinde)

EKOGSM

Konu ile ilgili aklınıza takılan her şeyi alttaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz. Lütfen güvenilir, büyük ve kaliteli firmalarla çalışın. Lütfen sizlerin de bizlerin de telefon numaralarının artık kötü niyetli insanların eline geçmesine izin vermeyin. Hatta emek harcadığınız bilgilerin çalınmasına, paraya dönüştürülmesine, müşterilerinizin taciz edilmesine izin vermeyin, bu suça ortak olmayın.

Umarım aydınlatıcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar dilerim.

Gelen Aramalar:

Cep Numaranız Gizli Kalsın

Merhabalar.

Bugün yine sizlere sosyal hayatta yaşadığınız bir soruna, çözüm olabileceğini düşündüğüm bir yöntem paylaşacağım.

Günlük hayatta bize telefon numaramızın sorulduğu birçok durumla karşılaşırız. Yaşadığımız çeşitli genel veya özel sebeplerden ötürü, cep telefon numaramızı paylaşmak istemediğimiz anlar olur. Gerek o kişiye gerçekten numaramızı vermek istemeyiz, gerekse bize doğru yapılacak olan gereksiz aramalar, reklam sms leri için rahatsız edilmek istemeyiz. Bazı durumlarda numaramızı gerçekten vermeyiz, bazen de sallama bir numara veririz. Konu şudur ki, kilit soru hep aynıdır. “Numaramı vermeli miyim, vermemeli miyim? Verirsem rahatsız edilir miyim? Vermezsem önemli bir bilgiden mahrum kalır mıyım?” Veya geçici bir proje veya geçici bir işle ilgili bir durum için numaranız istenir ve soru şu şekilde değişir. “Numarama sahip olmaları şu an önemli fakat, bu iş veya bu proje bittikten sonra rahatsız edilir miyim? Daha sonra numaramla ne yapacaklar, unutacak değiller ya?” Bunun gibi birçok soru türetebiliriz.

Peki sizlere geçici bir telefon numarası versek ve bu numaraya doğru yapılan çağrı ve sms leri, istediğiniz zaman alıp, istemediğiniz zaman almayacaksınız desek nasıl olur? Şimdi bu yöntem zaten bilinir, 2. bir telefon alıp onu veririz, gerekirse yönlendiririz vs. diyenler olacaktır. Ama 2 kez düşünün, verdiğiniz bu örneklerin tümü ÜCRETLİ. Ücretsiz olarak aklınıza gelen bir çözüm var mı? Benim var, buyrun okumaya devam edin.

Gelişen teknoloji, bizlere sanal telefon numaraları kullanma imkanı sağladı. Çeşitli firmalar, çeşitli ücretler ile bu numaralara sahip olmanızı ve çeşitli şekillerde kullanma imkanını sağladı. Ben size burada, böyle bir numaraya hem ücretsiz sahip olmayı, hem de bu numaraya gelen çağrı ve sms leri kaçırmamanızı sağlayacak yöntemi anlatacağım.

EkoGSM firması, yakın zamanda kurulmuş, Voip hizmeti veren bir firmadır. Bu firmaya, sadece kimlik fotokopinizle başvurarak ücretsiz telefon numarası alabilirsiniz. Üstelik alacağınız telefon numarasını kendiniz seçersiniz. İsterseniz bulunduğunuz şehrin alan kodu ile başlayan (212,322,vs), isterseniz de 0850 ile başlayan numara alma şansınız mevcuttur. Tekrar ediyorum, hiçbir ücret ödemezsiniz. Peki numaramızı aldık diyelim. Nasıl kullanacağız? Sistem bulut üzerinden çalıştığından, kullanıcı adınız ve şifreniz ile size tahsis edilen panelinize giriş yaparsınız. Paneldeki ayarlar bölümünden, almış olduğunuz bu telefon numaranızı, cep telefonunuza yönlendirebilirsiniz. Böylece bu numaraya gelen tüm çağrıları, cep numaranızdan yanıtlamış olursunuz. Ve üzerine basa basa söylüyorum, bu işlem için de hiçbir ücret ödemezsiniz. Yani ne işlemi yaparken, ne de gelen çağrıları cevaplarken, ne EkoGSM bakiyeniz tükenir de cep numaranıza herhangi bir fatura yansır veya bakiyeniz azalır. Sistem tamamen ÜCRETSİZ şekilde çalışır. İnanması gerçekten zor değil mi? İnanın, çünkü gerçek. Onlarca EkoGSM abonesine danışabilir, fikirlerini alabilirsiniz.

Peki bu numaraya gelen SMS ler ne olacak? Cevabı çok basit, yine aynı panelden, bu numaraya gelen tüm SMS leri okuyabilirsiniz. Eğer bakiye yüklemişseniz, aynı numarayı kullanarak gelen SMS lere cevap da atabilirsiniz. Hatta attığınız cevapta isterseniz direk adınızın yazmasını bile sağlayabilirsiniz. Bu da ücretsizdir.

Gelelim herkesin kafasını kurcalayan şu GÜVEN meselesine. Firma bize bu hizmeti neden veriyor? Bu zamanda kimse babasının hayrına böyle bir iş yapmaz. Bu işin sonu bizim başımıza patlar. Sürpriz fatura gelir. Korkuyorum gibi sözlerin yanıtına.

1. Firmanın 1. amacı reklamdır. Size bu hizmetleri ücretsiz olarak vermese, sizin böyle bir sistemden haberiniz dahi olmayacak. Denemeniz, kullanmanız ve beğenmeniz için bunu bir firsat olarak görmektedir.

2. Siz bu hizmetlerden ve firmadan memnun kalınca, firmanın diğer hizmetlerini araştırmaya başlarsınız. Öncelikle telefon görüşmelerinin ne kadar uygun fiyatlı olduğunu görürsünüz ve kullanmak istersiniz. Hesabınıza bir miktar para yüklersiniz ve kullanırsınız. Böylece firmaya para kazandırmış olursunuz. Firma ücretsiz verdiği hizmetler sayesinde sizi kazanmış olur.

3. Firmanın Toplu SMS özelliğini ve uygun fiyatlarını keşfedip kullanmak istersiniz. Ödemesini yapar ve kullanırsınız. Bu sayede firma sizi yine kazanmış olur.

4. Diğer interaktif SMS, Faks, Sesli Reklam measjları vb. gibi hizmetleri kullanır, firmadan ve sistemden çevrenize bahseder, reklam yaparsınız. Firma size ücretsiz olarak verdiği hizmetlerin karşılığında size reklam yaptırmış olur.

5. Sonlandırma anlaşmaları sebebiyle, çok fazla çağrı aldığınız takdirde, yine firmaya küçük bir mebla para kazandırmış olursunuz. Bu kazancı, sizi arayan kişinin ödediği faturadan veya düşen kontoründen firmanın aldığı komisyon gibi düşünebilirsiniz.

Not: Sizi arayan kişiler zor duruma düşmez. 0850 li bir numarayı aramanın, 0212 li bir numarayı aramaktan tarife yönünden bir farkı yoktur. 0850 li numaraları 444 lü veya 3 haneli 118 gibi numaralar ile karıştırmayın. Bunları aramak pahalı olabilir.

Burada güzel olan, firmanın sizden hiçbir beklentisi olmamasıdır. En güzel tarafı da bu ya. Siz zaten sırf bu yüzden firmayı sever ve kullanırsınız. Bence de en güzel reklam yöntemi budur.

Konunun özeti olarak, bu sistemin özellikle bayanların çok hoşuna gideceğini düşündüm. Biliyoruz ki bayanlar, onlarca haklı sebepleri ile birlikte, telefon numaralarına daha fazla sahip çıkmak durumundadırlar. Böyle durumlar için, aldığınız bu yeni numarayı, gönül rahatlığı ile paylaşabilirsiniz. SMS lerinizi dilediğinizde okur, dilemediğinize okumazsınız. Çağrılarınızı istediğiniz zaman yönlendirmeleri aktif edip alır, istemediğinizde almazsınız. Hatta almadığınız zamanlarda sizi arayanların size mesaj bırakmalarını sağlar, daha sonra mesajları dilediğiniz zaman dinlersiniz. Sistem ücretsiz olduğundan, gelecekte bu numaranızı da değiştirmek isteyip, yine yeni bir numara alabilirsiniz.

Numara tahsis sistemi şu an ücretsiz fakat, bu sistem yaygınlaşır ve çok fazla numara alımı olursa, firmadan aldığım duyuma göre, gelecekte senelik 1 TL gibi bir ücreti olabilirmiş. Evet bence de çok pahalı :)

Mutlaka değerlendirmenizi önerdiğim bu yöntem, umarım birilerinin işine yarar. Cep telefonu numaralarınızı koruyun, herkesle paylaşmayın. Gereksiz aramalardan, reklam mesajlarından, olur olmadık çağrılardan kendinizi koruyun, sinirlerinizi bozmayın.

Konuyla ilgili merak ettiğiniz her türlü bilgi için, yazının altından yorum yazabilirsiniz.

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Mutlu günler dilerim.

Gelen Aramalar:

 • 08 ile başlayan numalaralar nasil engelleme
 • arayinca numaram gizli kalsin
 • telsiz numara engelleme
Sonraki sayfa »


izmir escort bayanlar izmir escort bodrum escort bayanlar görükle escort buca escort bodrum escort escort izmir

antalya bayan escort kuşadası escort bayan kuşadası escort kuşadası escort kuşadası escort bayan fethiye escortlar kuşadası escort alanya escort bodrum escort bayan bodrum escort bayan izmir escort