Etiket Arşivi: 'dinleme'

Telsiz Mesafesi

Telsiz Mesafesi, kullanılan cihaz, kullanılan band, frekansları, cihazların çıkış gücü, anten durumu, hava durumu gibi birçok kıstasa bağlıdır.

Konuyu uzatmadan profesyonel hayatta kullanılan PMR (Lisanssız) ve düşük güçlü ve gücü artırılmış el telsizlerinin mesafesine geçelim.

İşinizde, kurumunuzda, fabrikanızda, firmanızda, şantiyenizde kullanılan telsizlerden bahsedelim.

Size sık sık sorulan “Ne kadar çekiyor abi bu?” sorusuna gelelim. Röle kullanmıyor iseniz mesafeniz kendi çatınız kendi bünyeniz ile kısıtlıdır. Röle kullanıyorsanız da röle maliyetlerinden bıkmış ve bir çıkış kapısı arıyorsunuzdur.

Burada sizlere PMR telsilerdeki mesafe sınırını ortadan kaldıran, hatta röleli sistemlerin de mesafe sınırını ortadan kaldıran “Telsiz Takip” sisteminden bahsedebilirim.

Bu sistem sayesinde telsiz mesafenizi şehirler arası hatta ülkeler arası olacak şekilde genişletebilirsiniz.

Özet geçecek olursak;

 1. Adet Telsiz Takip Sunucusu siparişi verirsiniz ( 1000$ ). Sunucu size özel hazırlanır ve telsizleri kullandığınız bölgeye yerleştirilir.
 2. Cep telefonunuza özel program yüklenir ve ayarları yapılır. ( Aylık 100$ ) ve bitti her şey bu kadar.

  Artık dilediğiniz yerden ekibinizin telsiz konuşmalarını dinleyebilirsiniz hatta anons edebilirsiniz. Telsiz kullanmanıza gerek bile kalmadı. Telsiz taşımanıza da gerek kalmadı. Çekti çekmedi parazit oldu derdiniz de bitti. Burdan telsiz çekmez derdi de yok.

  Sizden başka kişilerin de cep üzerinden telsiz iletişimine katılmasını istiyorsanız her ek kullanıcı için aylık 20$ daha ödersiniz ve ekibinizi dilediğiniz kadar büyütürsünüz.

  İhtiyacınız olan tek şey telsiz kullanılan bölgedeki elektrik ve internet bağlantısı.

  Ardından cep telefonunuzdaki mobil internetiniz vasıtası ile iletişiminiz her yerde.

  Dahası da var. Bu dinleme işlemini cep telefonundan yapabildiğiniz gibi, tablet veya normal bilgisayarlardan da muhabereye erişebilirsiniz. Neler yapabileceğinizi kendiniz hayal edin.

  Telsiz takip sistemi ile ilgileniyor iseniz ulaşabilirsiniz.

Gelen Aramalar:

 • 100 km mesafeli telsiz
 • telsiz telefonda aktarma nasıl yapılır
 • telsiz vikipedi
 • telsiz kaç metre çeker
 • oyuncak telsiz kaç metre çeker
 • telsiz şemaları
 • polis telsiz menzili ne kadar
 • motorola xtni mandal ses
 • hyt telsiz kac km
 • telsiz en fazla kaç km çeker
 • baofeng telsiz kac metreden
 • uzun mesafeli telsiz semalari
 • istanbul 112 telsiz frekansları
 • kısadalga anten
 • Baofeng telsiz roleye baglama

Wouxun UV-9D

Merhabalar.

Yine bir cihaza ilişkin bir yazı ile beraberiz. Fakat bu bir inceleme yazısı değil haber yazısı.

Wouxun un son yıllarda amatör camiada ne kadar meşhur bir marka olduğunu biliyoruz. Her amatör telsizcinin olmazsa olmaz cihazlarındandır. 1. Wouxun, daha ölücüler için 2.Baofeng :) Ağlamayın yalan yok.

Wouxun çok tutan UV-8D cihazından sonra yeni bir cihaz üretti. UV-9D adını verdiği cihazı “7 Band” sloganı ile piyasaya sürdü. Henüz Türkiye’ye girmeyen cihazı, girer girmez tarafımdan garantili ve faturalı olarak tedarik edebilecekseniz. Şimdilik cihazın data sheet’ini paylaşıyor, iyi beklemeler diliyorum.

Ek not: Cihazın en önemli özelliği ve artısı AIR Band yani Hava bandı dinleyebiliyor olmasıdır.

Geniş band dinleyen bu cihaz 76 Mhz den 1000Mhz ye kadar değişken aralıklarda dinleme yapmaktadır.

Meşhur amatör cihazlardan sonra geniş band ve AM dinlemeye olanak sağlayan ilk ekonomik cihaz olduğunu söyleyebilirim.

Sipariş için : http://www.deneyim.net/market/Wouxun-UV-9D

Gelen Aramalar:

İnternetten Müzik Dinleme ve Spotify

Merhabalar.
Bir süredir çalışmalarımın yoğunluğundan yazmaya fırsat bulamadım. Bugün size önemli bir konudan daha bahsedeceğim. Konumuz : internetten müzik dinlemek

Eskiden, internetin ilk yıllarında, dünyanın telif haklarıyla kasılıp kavrulmadığı zamanlarda, internetten müzik dinlemek çok da büyük bir olay değildi. Herhangi bir arama motoruna istediğiniz şarkının veya şarkıcının adresini yazar arardınız. Sonra da karşınıza gelen onlarca siteden, şarkılarınızı mp3 formatında indirirdiniz. Peki bu yasal mıydı? Hayır değildi. Telif haklarına göre bir şarkıyı dinlemek istiyorsanız, gidip onu bandrollü bir şekilde satın almanız gerekir. Açılan davalar sonrasında bu tarz hizmet veren siteler kapatıldı. Sonra ne oldu? Bu sefer P2P diye tabir edilen, insanların anlık olarak birbirleri ile dosya alış verişi yapabileceği uygulamalar yayıldı. Bu sayede, bir web sitesine gerek olmadan, herkes bilgisayarındaki müziği paylaşabiliyor ve bir başkasının bilgisayarındaki müzikleri indirebiliyor hale geldi. Bu programların atası Napster dır. Eskiler bilir. Hey gidi günler hey. Peki bu sistem yasal mıydı? Hayır bu da değildi. Davalar açıldı ve Napster da kapatıldı. Daha sonra Napster alternatifi onlarca program çıktı ve yayıldı. MP3 yasal olmasa da insanlar kullanmaya devam etti. Günümüzde hala bu tarz programlar mevcut olup, kullanan insanlar bulunmaktadır. Sanata ve sanatçıya olan saygıyı unutmuyor ve sizlere bu programları tavsiye etmiyorum. Şimdi sorduğunuzu duyar gibiyim. “Peki, biz nasıl müzik dinleyeceğiz? Tamam panik yok, okumaya devam.

Son yıllarda yeni bir şirket çıktı ortaya. İsmi Spotify. Bu şirket sektörde bir devrim başlattı diyebiliriz. Firma, dünyadaki birçok plak şirketi ile anlaşmalar yaparak, kullanıcılarının müzikleri yasal şekilde dinlemesine olanak sağladı. Bu sayede siz Spotify’dan her müzik dinlediğinizde, hem sanatçıya para kazandırıyor hem de yasal şekilde müzik dinlemiş oluyorsunuz. Ayrıca Spotify’ın mükemmel özelliklerinden de faydalanmış oluyorsunuz. Şimdi size Spotify hakkında birkaç ipucu verip, deneyimlerimden bahsedeyim.

Öncelikle programı ister web arayüzünü kullanarak, ister bilgisayarınıza indirerek, isterseniz de cep telefonunuza yükleyerek kullanabilirsiniz. Programın ilk + puanını bu şekilde zaten alıyor. Programa hali hazırda Facebook hesabınızı kullanarak bağlanabilirsiniz. İşte size önemli bir kolaylık daha. Programı kullanarak, kendinize özel müzik listeleri oluşturabilir, sevdiğiniz şarkılarla benzeyen “Radio” listelerini otomatik şekilde dinleyebilir, istediğiniz müzik listelerini takip edebilir, insanların sizi takip etmesini sağlayabilir, istediğiniz müzikler, kişiler veya listelerin güncellemeleri hakkında anlık haberdar olabilirsiniz. Program size sınırsız müzik keyfi yaşatıyor desem yalan olmaz. Peki yeni bir soruyu duyar gibiyim. Ücret konusu.

Programı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz kullanmanın birkaç dez avantajı var. Mobilde kullanırken günlük sınırlı şarkı atlama limitiniz var. Birkaç kez atlama yaptığınızda o günlük atlama limitiniz doluyor. Fakat bence çok da üzülmeye gerek yok, zira radyo ve çalma listesi değiştirme hakkınız bitmiyor. Ayrıca şarkı atlama limiti sadece mobil versiyonda var. Yani programı bilgisayardan kullanıyorsanız istediğiniz kadar şarkı atlayabilir ve direk istediğiniz şarkıyı tek tıkla dinleyebilirsiniz. Bence en önemli ve en güzel yanı. İkinci dezavantaj ise ara sıra reklam dinlemek zorunda olmanız. Fakat bu reklamlar o kadar kısa ve düzgün ki, dinlerken insanı sıkmıyor. Ki zaten aldığım hizmetin yanında o kadar da olsun diyorsunuz. Reklam olayını hem mobilde hem de bilgisayarda dinlemek zorundasınız. Sesi kısma veya kapatma şansınız yok.

Eğer ben tüm hizmetlerden sınırsız yararlanmak istiyorum ve reklam dinlemek istemiyorum diyorsanız Premium üyelik satın almanız gerekiyor. Premium üyelik ilk 30 gün ücretsiz. Fakat kayıt olurken kart bilgilerinizi vermek zorundasınız. Sonraki ücreti aylık sadece 9,99 TL ki bence bu hizmet için bir hiç. Zira Spotify’ı ticari amaçla kullanacak ve hali hazırda kullanan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu düşünürsek… Zira ticari ortamınızda (cafe,restoran,bar,spor salonu) müşterilerinize reklam dinletmek isteyeceğinizi sanmıyorum.

Ayrıca çok önemli bir özelliği daha eklemek istiyorum;
Ben ürünü mobilde sıkça kullanıyorum. Ürün hızlı bağlantıya ihtiyaç duymuyor. Cep telefonumu 2G de kullanıyorum. Bağlantı hızım 100k civarında. Ve bu şekilde bile koşudayken kesintisiz müzik dinleyebiliyorum. Birçok sistemde bu konuda sıkıntı yaşarken (ör: radyo programları) Spotify‘da hiçbir problem yaşamıyorum.

Konuyu daha fazla uzatmadan, sizi denemek üzere serbest bırakıyorum. :). Spotify’ı yoğun kullanan biri olarak, beni takip etmek isterseniz, programın follow bölümünü kullanabilirsiniz. Fakat onun için öncelikle facebook arkadaşım olmalısınız :) Şimdilik sadece facebook arkadaşlarınızı takip etmenize izin veriliyor. Bir de sanatçıları takip etme şansınız var.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bana iletebilirsiniz. Müzik dolu keyifli günler dilerim.

Program Link : www.spotify.com

Gelen Aramalar:

 • internetten müzik dinleme
 • kısıtlı internette müzik dinleme
Sonraki sayfa »